Konsultacje HCVF 2020
Lasy o szczególnych wartościach przyrodniczych
W związku z korektą zasięgu lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF 3.1, 3.2, ekosystemy rzadkie i zagrożone oraz 4.1, 4.2 lasy wodochronne i glebochronne (High Conservation Value Forests) oraz powierzchni referencyjnych, których zidentyfikowanie jest jednym z wyznaczników prowadzenia dobrej gospodarki leśnej wg zasad FSC, Nadleśnictwo Łomża informuje o możliwości zgłaszania uwag dotyczących proponowanych przez jednostkę LP zmian w kategorii lasów HCVF 3.1,3.2, 4.1, 4.2 oraz powierzchni referencyjnych.
Do kategorii tych lasów zaliczono typy siedlisk z załącznika I Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory uznane za siedliska priorytetowe tj.: 91I0 - Dąbrowy ciepłolubne (Quercetalia pubescenti-petraeae)
Do kategorii lasów 3.2. zaliczono typy siedlisk z załącznika I Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory takie jak grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny (Galio-Carpinetum, Tilio-Carpinetum)- 9170, łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe(Salicetum albo-fragilis, Fraxino-Alnetum, Alnenion glutinosae-incanae, 91E0.
Do kategorii 4.1 lasy wodochronne – HCVF 4.1. – zgodnie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 25 sierpnia 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu uznawania lasów za ochronne oraz szczegółowych zasad prowadzenia w nich gospodarki leśnej;
Lasy glebochronne - HCVF 4.2 - zgodnie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 25 sierpnia 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu uznawania lasów za ochronne oraz szczegółowych zasad prowadzenia w nich gospodarki leśnej.
Podane powierzchnie podane są wg nowego Plan Urządzania Lasu na lata 2020-2029, który nie został jeszcze zatwierdzony.
Zidentyfikowanie lasów HCVF w granicach nadleśnictwa umożliwi właściwe, służące zachowaniu i wzmacnianiu charakterystycznych cech poszczególnych typów lasów, gospodarowanie. Do kategorii HCVF 3.1, 3.2 zostały zaliczone wyżej wymienione typy znajdujące się w dobrym lub doskonałym stanie ochrony, o „reprezentatywności” co najmniej A lub B wg kryteriów Natura 2000.
Zmiana zakwalifikowanej powierzchni w kategorii HCVF 3.1, 3.2 wynika z wykonania opracowania fitosocjologicznego wykonanego przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Białymstoku. Celem prac fitosocjologicznych w Nadleśnictwie Łomża była weryfikacja i szczegółowa inwentaryzacja siedlisk przyrodniczych Natura 2000 wraz z rozpoznaniem aktualnych i potencjalnych zespołów roślinnych i stopnia ich zniekształceń.
Korekta powierzchni referencyjnych związana jest z nowo obowiązującym Planem Urządzenia Lasu tj. od 01.01.2020 roku, a co za tym idzie nastąpiła zmiana numeracji, klasyfikacji i powierzchni wydzieleń.
Mapy dostępne tutaj >>>
Szczegółowe informacje, w tym mapy dostępne są w biurze Nadleśnictwa w godzinach 8.00–14.30. Opinie i uwagi można zgłaszać w terminie 30 dni od daty ukazania się ogłoszenia na stronie internetowej tj. do 29.05.2020 roku.